Fiat Palio Stile
Fiat Palio Stile Variants, Price, Specs & Features
About Fiat Palio Stile
The Fiat Palio Stile has 1 Diesel Engine and 2 Petrol Engine on offer. The Diesel engine is 1248 cc while the Petrol engine is 1108 cc and 1596 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Palio Stile has a mileage of 13.1 to 15.5 kmpl & Ground clearance of Palio Stile is 170 mm. The Palio Stile is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 3,827 mm, width of 1,620 mm and a wheelbase of 2,373 mm.
Key Features of Fiat Palio Stile
Key Specifications of Fiat Palio Stile
| Specification | Detail |
|---|---|
| ARAI Mileage | 13.8 kmpl |
| City Mileage | 10.5 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1248 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 75bhp@4000rpm |
| Max Torque | 184Nm@2000rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 47 Litres |
| Body Type | Hatchback |
| Ground Clearance Unladen | 170 mm |
General FAQs about Fiat Palio Stile
Fiat Palio Stile competes with popular cars like Citroen C3, Citroen eC3, Honda Jazz.
Fiat Palio Stile is a Hatchback that offers a blend of style and practicality.
The boot space details for Fiat Palio Stile are currently being updated. Please check the specs tab.
Precision ground clearance figures for Fiat Palio Stile depend on the specific variant and load.
Yes, Fiat Palio Stile is considered good for long drives thanks to its Hatchback ergonomics, standard safety features, and decent mileage.
The waiting period for Fiat Palio Stile varies by city and color choice, typically ranging from 2 to 8 weeks.
The engine in the Fiat Palio Stile is tuned for a balance of power and efficiency, suitable for both city and highway driving.
Service costs for Fiat Palio Stile are generally competitive for the Hatchback segment. Periodic maintenance is recommended every 10,000 km or 1 year.













