Chevrolet Tavera 2012-2017
Chevrolet Tavera 2012-2017 Variants, Price, Specs & Features
About Chevrolet Tavera 2012-2017
The Chevrolet Tavera 2012-2017 has 2 Diesel Engine on offer. The Diesel engine is 2499 cc and 1994 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Tavera 2012-2017 has a mileage of 12.2 to 14.8 kmpl & Ground clearance of Tavera 2012-2017 is 185 mm. The Tavera 2012-2017 is a 7 seater 4 cylinder car and has length of 4435mm, width of 1680mm and a wheelbase of 2685mm.
Key Features of Chevrolet Tavera 2012-2017
Key Specifications of Chevrolet Tavera 2012-2017
| Specification | Detail |
|---|---|
| ARAI Mileage | 13.58 kmpl |
| City Mileage | 10 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 2499 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 72.4bhp@3900rpm |
| Max Torque | 171Nm@1800rpm |
| Seating Capacity | 7 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 55 Litres |
| Body Type | MUV |
| Ground Clearance Unladen | 185 mm |
General FAQs about Chevrolet Tavera 2012-2017
Chevrolet Tavera 2012-2017 competes with popular cars like Kia Carens, Kia Carnival 2020-2023, Kia Carnival.
Chevrolet Tavera 2012-2017 is a MUV that offers a blend of style and practicality.
The boot space details for Chevrolet Tavera 2012-2017 are currently being updated. Please check the specs tab.
Precision ground clearance figures for Chevrolet Tavera 2012-2017 depend on the specific variant and load.
Yes, Chevrolet Tavera 2012-2017 is considered good for long drives thanks to its MUV ergonomics, standard safety features, and decent mileage.
The waiting period for Chevrolet Tavera 2012-2017 varies by city and color choice, typically ranging from 2 to 8 weeks.
The engine in the Chevrolet Tavera 2012-2017 is tuned for a balance of power and efficiency, suitable for both city and highway driving.
Service costs for Chevrolet Tavera 2012-2017 are generally competitive for the MUV segment. Periodic maintenance is recommended every 10,000 km or 1 year.












