Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013
Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 Variants, Price, Specs & Features
About Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013
The Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 has 1 Diesel Engine and 1 Petrol Engine on offer. The Diesel engine is 1248 cc while the Petrol engine is 1199 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Sail Hatchback 2012-2013 has a mileage of 18.2 to 22.1 kmpl & Ground clearance of Sail Hatchback 2012-2013 is 168 mm. The Sail Hatchback 2012-2013 is a 5 seater 4 cylinder car and has length of 3946mm, width of 1690mm and a wheelbase of 2465mm.
Key Features of Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013
Key Specifications of Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013
| Specification | Detail |
|---|---|
| ARAI Mileage | 22.1 kmpl |
| City Mileage | 18 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 1248 cc |
| No. of Cylinders | 4 |
| Max Power | 76.9bhp@4000rpm |
| Max Torque | 205Nm@1750rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 40 Litres |
| Body Type | Hatchback |
| Ground Clearance Unladen | 168 mm |
General FAQs about Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013
Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 competes with popular cars like Citroen C3, Citroen eC3, Honda Jazz.
Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 is a Hatchback that offers a blend of style and practicality.
The boot space details for Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 are currently being updated. Please check the specs tab.
Precision ground clearance figures for Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 depend on the specific variant and load.
Yes, Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 is considered good for long drives thanks to its Hatchback ergonomics, standard safety features, and decent mileage.
The waiting period for Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 varies by city and color choice, typically ranging from 2 to 8 weeks.
The engine in the Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 is tuned for a balance of power and efficiency, suitable for both city and highway driving.
Service costs for Chevrolet Sail Hatchback 2012-2013 are generally competitive for the Hatchback segment. Periodic maintenance is recommended every 10,000 km or 1 year.












