Chevrolet Beat 2014-2016
Chevrolet Beat 2014-2016 Variants, Price, Specs & Features
About Chevrolet Beat 2014-2016
The Chevrolet Beat 2014-2016 has 1 Diesel Engine, 1 Petrol Engine and 1 LPG Engine on offer. The Diesel engine is 936 cc, the Petrol engine is 1199 cc while the LPG engine is 1199 cc . It is available with Manual transmission.Depending upon the variant and fuel type the Beat 2014-2016 has a mileage of 18.6 to 25.44 kmpl & Ground clearance of Beat 2014-2016 is 175 mm. The Beat 2014-2016 is a 5 seater 3 cylinder car and has length of 3640mm, width of 1595mm and a wheelbase of 2375mm.
Key Features of Chevrolet Beat 2014-2016
Key Specifications of Chevrolet Beat 2014-2016
| Specification | Detail |
|---|---|
| ARAI Mileage | 25.44 kmpl |
| City Mileage | 22.5 kmpl |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Displacement | 936 cc |
| No. of Cylinders | 3 |
| Max Power | 56.3bhp@4000rpm |
| Max Torque | 142.5Nm@1750rpm |
| Seating Capacity | 5 |
| Transmission Type | Manual |
| Fuel Tank Capacity | 35 Litres |
| Body Type | Hatchback |
| Ground Clearance Unladen | 175 mm |
General FAQs about Chevrolet Beat 2014-2016
Chevrolet Beat 2014-2016 competes with popular cars like Citroen C3, Citroen eC3, Honda Jazz.
Chevrolet Beat 2014-2016 is a Hatchback that offers a blend of style and practicality.
The boot space details for Chevrolet Beat 2014-2016 are currently being updated. Please check the specs tab.
Precision ground clearance figures for Chevrolet Beat 2014-2016 depend on the specific variant and load.
Yes, Chevrolet Beat 2014-2016 is considered good for long drives thanks to its Hatchback ergonomics, standard safety features, and decent mileage.
The waiting period for Chevrolet Beat 2014-2016 varies by city and color choice, typically ranging from 2 to 8 weeks.
The engine in the Chevrolet Beat 2014-2016 is tuned for a balance of power and efficiency, suitable for both city and highway driving.
Service costs for Chevrolet Beat 2014-2016 are generally competitive for the Hatchback segment. Periodic maintenance is recommended every 10,000 km or 1 year.











